Пам’ятка щодо профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії

Увага! Водно-нітратна метгемоглобінемія!

Вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального та вірусного походження. Однак, небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути у питній воді. Якщо їх вміст не перевищує  гранично допустимих норм, небезпеки для здоров’я та життя людей немає.

Важливим є те, що деякі хімічні речовини (зокрема, нітрати) навіть при високих концентраціях ніяким чином не змінюють органолептичні властивості води (смак, запах, мутність, прозорість). Також, не є аргументом на користь якості води те, що Ви, Ваша сім’я, чи навіть більша група людей протягом багатьох років споживають дану воду та не мають проблем зі здоров’ям. Єдиним дієвим способом дізнатись щодо показників безпечності та якості води, яку ви споживаєте із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо) є проведення лабораторних досліджень.

Нітрати у питній воді  дуже рідко спричиняють гострі отруєння, але мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, є особливо небезпечними для дітей раннього віку (від 0 до 3 років), викликають таке захворювання, як водно-нітратна метгемоглобінемія, летальні випадки якого реєструвались  в Україні. Розвивається порушення транспортування кисню кров’ю, кров’яні клітини гинуть, що призводить до кисневого голодування тканин.

Найбільш доступні способи очистки води, зокрема, такі як кип’ятіння, відстоювання та значна частина побутових фільтрів ніяким чином не знижують вміст в ній нітратів, а інколи, навпаки, збільшують її токсичність.

Однією із найбільш вагомих причин забруднення води нітратами у колодязях є порушення при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони (в радіусі 50 метрів розташовують вигреби, дворові вбиральні, купи гною, сміття, які можуть сприяти як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами, нітритами, аміаком та іншими хімічними речовинами); не забезпечується захист вказаних джерел від доступу домашніх тварин та птиці, з фекаліями яких у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми та небезпечні хімічні речовини, забруднення води у разі неконтрольованого використання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин, близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства тощо).

Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами рекомендуємо:

не вживати для потреб харчування питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів), у воді яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг дм куб.),

не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні ; використовувати для споживання воду лише гарантованої якості, для харчування дітей віком до 3 років використовувати бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;

у разі наявності на Вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації;

з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива;

Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки може призвести до збільшення її токсичності!

ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКЕ РАЙОННЕ УПРАВЛІННЯ
ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ